Top van dit document
Direct naar de inhoud

Ministerie van Justitie, Immigratie- en Naturalisatiedienst

»IND in bedrijf »IND home

IND Informatiebalie

Beleid, feiten en voorbeelden
> Actueel 

Richtlijn wetenschappelijk onderzoekers

Nieuwsbericht | 16-11-2007 | laatst bijgewerkt 12-01-2010

Op 12 oktober 2005 is de Europese 'Richtlijn betreffende een specifieke procedure voor de toelating van onderdanen van derde landen met het oog op wetenschappelijk onderzoek' (richtlijn 2005/71/EG) aangenomen. Deze richtlijn vergemakkelijkt de toelating en mobiliteit van wetenschappelijk onderzoekers van buiten de EU, EER en Zwitserland die een verblijf van langer dan drie maanden beogen. Met de publicatie van de nodige aanpassingen in het Vreemdelingenbesluit en het Voorschrift Vreemdelingen per 12 oktober 2007 is de richtlijn officieel in de Nederlandse regelgeving geïmplementeerd. De praktische uitwerking van de richtlijn is echter nog niet geheel gereed. Het streven is om zo spoedig mogelijk met de uitvoering te kunnen beginnen. Zodra dit het geval is, zal hiervan uiteraard melding worden gemaakt op deze internetsite.

Korte inhoud
Met deze richtlijn wordt een nieuw verblijfsdoel gecreëerd op basis waarvan onderzoekers met een andere nationaliteit dan van een EU- of EER-lidstaat of Zwitserland in Nederland wetenschappelijk onderzoek kunnen komen verrichten. De onderzoeksinstellingen die deze onderzoekers in het kader van deze richtlijn naar Nederland willen laten overkomen, dienen vooraf te zijn erkend.

De belangrijkste kenmerken van dit nieuwe verblijfsdoel zijn:

  • Er is voor de onderzoeker geen tewerkstellingsvergunning vereist;
  • Er wordt een gastovereenkomst gesloten tussen de onderzoeksinstelling en de onderzoeker, waarbij echter geen sprake hoeft te zijn van een dienstverband;
  • Voor deze onderzoekers gelden soepele regels voor mobiliteit binnen het grondgebied van de EU. Zo is de houder van een verblijfsvergunning voor onderzoekers op grond van deze richtlijn afgegeven door een andere EU-lidstaat, in Nederland vrijgesteld van het mvv-vereiste. Dit geldt tevens voor de gezinsleden van de onderzoeker.  


Procedure

De onderzoeksinstelling die een onderzoeker in het kader van deze richtlijn naar Nederland wil laten overkomen, moet erkend zijn. Dit geldt zowel voor publieke als voor private onderzoeksinstellingen. De volgende publieke onderzoeksinstelling zijn van rechtswege erkend:

  • Een publieke onderzoeksinstelling die UFO-codes hanteert voor onderzoekers in loondienst;
  • Een publieke onderzoeksinstelling die is opgenomen in de bijlage behorende bij de Wet op het Hoger Onderwijs en wetenschappelijk onderzoek.


Particuliere instellingen zullen wel een aanvraag om erkenning moeten indienen bij de IND.

Voor zowel publieke als private onderzoeksinstellingen geldt dat voordat zij gebruik kunnen maken van de regeling voor wetenschappelijk onderzoekers, dit door middel van een registratieformulier aan de IND kenbaar moet worden gemaakt. Op dit formulier kunnen private onderzoeksinstellingen tevens een verzoek om erkenning indienen. Hierbij moet een aantal gegevens worden verstrekt. 

Na verwerking van deze gegevens en een positieve beoordeling van de aanvraag om erkenning, worden aan de onderzoeksinstelling digitaal de nodige aanvraagformulieren voor individuele wetenschappelijk onderzoekers ter beschikking gesteld. 

Let op!
Zodra het registratieformulier voor aanmelding en zonodig een verzoek om erkenning van de onderzoeksinstelling beschikbaar is, zal hiervan melding worden gemaakt op deze internetsite. Op dat moment zal ook verdere gedetailleerde informatie over de toelatingsvoorwaarden en procedure worden verstrekt.